Najpopularniejsze składniki dermokosmetyków

Najpopularniejsze składniki dermokosmetyków

Dermokosmetyki to preparaty o najwyższej na rynku specjalizacji. Oznacza to, że dzięki unikalnym recepturom dobranym do różnych dolegliwości i typów skóry, można dobrać z łatwością kosmetyk odpowiedni do potrzeb i wymagań naszej twarzy i ciała. Co za tym idzie, różne dermokosmetyki zawierają różne rodzaje substancji aktywnych, które działają pielęgnująco i leczniczo na różne rodzaje skóry.

Większość dermokosmetyków komponowanych jest na bazie wód termalnych, które działają łagodząco i przeciwzapalnie. Ponadto, preparaty te nie zawierają barwników i substancji zapachowych, dzięki czemu nie wywołują alergii. Niewielkie ilości konserwantów sprawiają, że dermokosmetyki są jednocześnie trwałe i bezpieczne dla skóry.

Pierwszą dużą grupą składników odżywczych, które zawierają preparaty dostępne w aptekach, są witaminy. Wiele dolegliwości skórnych wynika z niedoborów witamin, a ich dostarczenie w postaci suplementów i zewnętrznie stosowanych kosmetyków prowadzi do ustąpienia objawów. W tej grupie wymienić można na przykład retinoidy, czyli pochodne witaminy A, stosowane przy trądziku i starzeniu się skóry, ale także witaminę C, witaminy z grupy B, oraz posiadającą działanie antyoksydacyjne i ochronne witaminę E.

Inne dermokosmetyki, silnie nawilżające, opierają się o zawartość lipidów, które pokrywają skórę tłustym filmem uniemożliwiając odparowywanie wody z powierzchni skóry. Ponadto, w przypadku schorzeń takich jak na przykład atopowe zapalenie skóry, tłuszcze pełnią funcję ochronną i pozwalają wierzchniej warstwie skóry na odbudowanie naturalnych struktur.

Wiele dermokosmetyków zawiera także naturalnego pochodzenia substancje roślinne. W dawnych czasach, gdy dostępność specjalistycznych preparatów do pielęgnacji skóry nie była tak powszechna, kobiety stosowały na co dzień wyciągi, maseczki i wywary z roślin o właściwościach przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych czy łagodzących. Dziś z kolei większość ludzi nie posiada dostępu i wiedzy na temat działania poszczególnych typów naturalnych składników, lecz ich szerokie możliwości przybliżają nam producenci kosmetyków na bazie ekstraktów roślinnych.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *