Emolienty

EmolientyWielu z nas doskwiera przesuszenie skóry, zwłaszcza w miejscach szczególnie na to narażonych, takich jak dłonie, łokcie i kolana, ale także twarz. Przyczyną tego stanu może być zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednie właściwości wody, szkodliwe działanie kosmetyków i detergentów czy narażenie na kontakt z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli zmagamy się z suchością i pękaniem skóry, warto zdecydować się na zastosowanie emolientów – specjalnych, silnie nawilżających preparatów w formie emulsji do mycia (zwanych lotionami), kremów do twarzy, maści czy balsamów do ciała.

Działanie tego typu kosmetyków jest bardzo efektywne. Ich głównym składnikiem są tłuszcze, na przykład oleje mineralne takie jak parafina, a główną metodą działania jest natłuszczenie skóry. Dzięki niemu, na powierzchni skóry tworzy się tłusty film uniemożliwiający parowanie, co sprawia, że wilgoć pozostaje wewnątrz skóry. Ponadto, preparaty te zawierają wiele substancji zmiękczających, jak syntetyczny mocznik, lanolina i wazelina, dzięki którym posmarowana skóra wydaje się śliska i nawilżona, oraz higroskopijnych, jak gliceryna, która chłonie wilgoć z powietrza.

Emolienty dostępne są w formie różnych preparatów, pod różnymi nazwami handlowymi. Można je zakupić nie tylko w aptekach, ale i w drogeriach. Jednak warto pamiętać, że zaopatrując się w preparaty apteczne mamy pewność, że używamy produktu leczniczego, a nie zwykłego mydła opatrzonego marketingowym hasłem.

Cholinex

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *